TermaL Macun Nedir?

Termal nedir, macun nedir, termal macun nedir? İşlemciye macun sürme nasıl olur.

Yüksek ısı üreten cisimler ile bu cisimlerin soğuması için temas eden metal parça arasında ısı iletimini sağlayan macundur.
Bu ısınan parçaların soğuması için üzerine takılan metal parça ne kadar da pürüzsüz gibi görünse de aslında gözle görülmeyecek kadar küçük pürüzler, girinti ve çıkıntılar mevcuttur.
Dolayısıyla örneğin işlemci üzerine takılan metal blok ile islemci arasında çok küçük temassızlıklar olacaktır.
Bu da işlemcinin soğumasını yani işlemcideki ısının metal bloka geçmesini yavaşlatır ve işlemcinin ısınmasına neden olur.

Bu macun bilgisayar parçalarından en çok ısınan işlemciye ekran kartına ve anakart üzerinde bulunan kuzey köprüsüne sürülür.
Termal macun bilgisayar da işlemci soğutucusu takılmadan işlemci üzerine ince bir şekilde sürülür. Sonra işlemci soğutucusu takılır.

Macunun işlemciden taşmamasına dikkat edin, çünkü taşan macun anakarttaki işlemci pinlerinin takıldığı yeri tıkayabilir, bir sonraki termal macunu sürmek için eski macunun kaldırılmasını zorlaştırır...

Ayrıca kalın bir tabaka macun da işlemcinin ısınmasına neden olur. Çünkü işlemcinin kendisi ısıyı macundan daha hızlı bir şekilde metal bloka aktarır. (Macun sadece aradaki boşlukları kapatmak için sürülür.)
Dolayısıyla kalın bir macun tabakası işlemci ile metal blok temasını azalttığı için işlemcinin ısınmasına yol açar.

Termal macun sadece ısı iletimini artırmak için işlemci ile soğutucusu arasındaki boşlukları kapatmak için sürülür. Çok ince bir tabaka olarak sürmeye dikkat edin. Kredi kartı vb. bir kart ile rahatça ince bir tabaka olarak sürebilirsiniz.Yardım için aşağıdaki yorum kutusuna anonim olarak yorum yazabilirsiniz.

Başka bir konuda görüşmek üzere...

8 yorum:

servis dedi ki...

Değerli blog admini yorumlarınız ve paylaşımlarınız bizleri çok etkiledi Wii servisi olarak bu değerli yorumlarınız için sizlere teşekkür ederiz.

Adsız dedi ki...

çoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook süper ellerinize sağlık çoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook beğendim

RAMAZAN dedi ki...

o kadar ooo yazmana gerek yoktu, rica ederim. :)

Adsız dedi ki...

Benim laptop'um çabuk ısınıyor içini açıp fanı temizledim ısındığı için ne yapmam lazım neden çabuk ısınıyor. ?

RAMAZAN dedi ki...

Kasa yapısına göre bazı laptoplar fazla ısınır, kasa ve fan tertemiz olsa da işlemci yük altında olunca ısınır. En az 12 cm lik bir fanı olan bir laptop soğutucu al bence..

Adsız dedi ki...

dün soğutucu aldım ama sanki bilgisayar eskisinden daha fazla ısınmaya başladı açıldığında 5 dakkada hemen ısınıyor ?

Adsız dedi ki...

Abi cevap ver ya yukarda yazdığıma ?

Adsız dedi ki...

ısınma, laptop veya desktop farketmez bilgisayarın kasa yapısına da bağlıdır. kasa içi dar ise ısınma olması normaldir..

Yorum Gönder

Üye olmadan anonim olarak da soru, istek, öneri vb. yorum yazabilirsiniz...